Site Loader

Včelí mateří kašičku produkují mladé včelí dělnice za účelem výživy včelí královny, která jí bude krmena celoživotně, ostatní včelí larvy v úle pouze první tři dny. Je to hmota žlutobéžové barvy s konzistencí smetany. Má nakyslou chuť. Vezmeme-li v úvahu, že včelí dělnice i včelí královna se líhnou ze stejných vajíček, proč tedy potom dělnice žije 35 až 40 dnů a včelí královna 3 až 5, výjimečně 7let. Musí to být včelí mateří kašičkou! Včelí královna naklade za den i 2000 vajíček, které mají v součtu vyšší hmotnost, než ona!

Jak se včelí mateří kašička získává a nemůže její odsávání z matečníku včelám uškodit? Odsává se z otevřeného matečníku, ideálně při stáří larvičky 3 až 5 dnů. Získávání včelí mateří kašičky je již dlouhá léta „přidruženou výrobou“ včelařských provozů. K jejímu získávání jsou využívána pouze silná včelstva, ve kterých jsou přelarvovány larvičky dělnic do lišt s náhradními matečníky. Ty se po odsátí mateří kašičky ze včelstva odeberou. Včely se následně nerojí a nijak netrpí. Jediným negativem této činnosti může být menší medný výnos.                                                                             

Jaké je její složení? Je to jako u medu, propolisu a dalších včelích produktů. Složení je úl od úlu rozdílné. Je to jeden z nejzáhadnějších přírodních produktů. Říká se jí také královské želé. To proto, že si ji mohl dovolit pouze velmi bohatý člověk.  Úplné složení včelí mateří kašičky zůstane asi ještě po nějakou dobu lidstvu utajeno. Zde ještě můžeme připomenout, že se velmi špatně uchovává, rychle se kazí. Její konzervací v medu, lihu, sušením, jsou ničeny některé její složky. Stabilizaci mateří kašičky bude potřeba ještě detailně vědecky prozkoumat.                                                                                     

Včelí mateří kašička normalizuje krevní tlak. Nízký zvyšuje, vysoký snižuje. Příznivě ovlivňuje ženskou plodnost. Při nemožnosti otěhotnět, nebo při opakované potrácivosti (infertilitě), je to takový malý zázrak. Stejně tak zlepšuje laktaci. Snižuje hladinu cukru v krvi. Zvyšuje imunitu proti infekcím. Zlepšuje stav organizmu po mozkové mrtvici i po srdečním infarktu. Zvyšuje rychlost obnovy kostní tkáně po zlomeninách. A mnoho, mnoho dalšího dobra nám může přinést užívání včelí mateří kašičky…