Site Loader

Zavíječ voskový není tradiční včelí produkt. Jak již název nasvědčuje, jedná se o živočicha nepodobného včele. Zavíječ je drobný motýl, který je úzce spjat se včelstvy jako škůdce. Včelařům likviduje voskové plásty jak v úlech, tak i uložené ve skladech. Má speciální enzymatickou výbavu trávící soustavy, která dokáže trávit včelí vosk a tím páchá velké škody. V posledních letech se vědci snaží využít této schopnosti, aby se zbavili plastů, které by měl taktéž umět rozložit.

V prvé řadě je nutné sdělit, že se v apiterapii nepoužívá dospělec, ale larva, případně její pavučiny a výkaly. Využití v apiterapii je především v gesci ruských apiterapiterapeutů, kteří přišli na úžasné účinky tinktury ze zavíječe při léčbě tuberkulózy a bronchopulmonálních onemocnění. Narušuje totiž obal bakterií a tím usnadňuje průnik antibiotik. Ze zavíječe můžete dělat jak tinkturu, tak i olejový výluh.

Zavíječ obsahuje enzym cerázu, která podporuje náhradu srůstů a jizev ve tkáních, které jsou schopné se stahovat a obnovuje i průchodnost vejcovodů. Díky tomu má velké využití v gynekologii, a to především při problémech s otěhotněním. Taktéž se výborně využívá při problémech s prostatou.

V kombinaci s pylem je tinktura ze zavíječe vhodná proti anémii a ve vyšších dávkách se používá i pro posílení imunitního systému u dětí i dospělých.

V neposlední řadě má tinktura ze zavíječe anabolické účinky a výborně funguje i proti stresu, kdy zvyšuje vytrvalost organismu. Je tedy vhodná i pro sportovce a pro ty kteří mají psychicky či fyzicky náročná povolání.

Olejový výluh ze zavíječe voskového se využívá při popáleninách a kožních onemocněních. Na konkrétní dávkování a využití je ovšem potřeba konzultace s apiterapeutem, neboť zde platí známé pořekadlo: „Méně je někdy více“.