Site Loader

Je to včelí tmel. Včelky si jím zevnitř „natírají“ úl, v případě divokých včel, nebo zalétlých rojů, takto upravují dutinu stromu. Také propolisem ucpávají mezery a škvíry, také otvory, které neužívají. Propolisem si včely přitmelují rámky a horní krycí prkénka – strůpek úlu.

Propolis je včelín od včelína jiný. V čem se ale všichni shodnou je, že základ propolisu je pryskyřice z pupenů stromů, nejčastěji z topolů, kaštanů, bříz a jehličnanů. V posledních letech se zjistilo, že obsahuje i okolo 11% pylu. My apiterapeuté ale víme, že jsou to nestravitelné obaly pylových zrn. No a to všechno se smíchá se včelími slinami, a je hotovo. Dále obsahuje cca 15% včelího vosku. Přes 40% propolisu tvoří pryskyřice. Včelám slouží kromě tmelení a dezinfekčnímu vymalování obydlí také k další věci. Představte si, že do úlu pronikne například myš. Včely ji svými žihadly usmrtí. A co teď s ní? Neunesou ji, nerozkoušou. Pokud se v úlu začne rozkládat, ohrozí celé včelstvo.  Zde přichází včelky s propolisem. Celou myší mrtvolku obalí a zalepí. Mrtvá myš vyschne, včelí společenství již neohrozí! Mnoho druhů hmyzu je nositelem a  přenašečem různých bakterií a virů. (mouchy, komáři, klíšťata…) Včely jsou před tímto vším chráněny právě propolisem.

Jak laik pozná propolis podle vůně, barvy a jeho tvrdosti? Tady musím odpovědět, že nepozná. Propolis je z každého včelího stanoviště odlišný. Nejenomže je jiný ze Sibiře, Ameriky, nebo náš, český. On je jiný i z Jeseníku, Prahy, Plzně, Ústí…  Prostě vždy originální včelí produkt.

Je to další zázrak z úlu. Propolis má nejsilnější antibiotické účinky ze všech včelích produktů. Pokud bychom srovnali mikrobiologicky prostředí v úlu a na operačním sále, jednoznačně zvítězí včelí úl! Lihová propolisová tinktura pomáhá proti téměř všem kožním onemocněním. Také k dezinfekci drobných ran, kde zároveň podporuje jejich rychlejší zhojení. Kloktáním propolisové tinktury zředěné vlažnou vodou úspěšně zlikvidujeme bakteriální i virové infekce v hrdle. Léčí také úspěšně choroby trávicího traktu. U propolisu nebyly dosud prokázány žádné vedlejší účinky. Žádné mikroorganizmy si na propolis neumí vytvořit rezistenci, což u běžných antibiotik neplatí. Propolisová mast vzniká rozehříváním surového propolisu v tuku, nejlépe ve vepřovém sádle. Pozor, nesmí se zahřívat nad 70°C.  Potom se stane toxickým a karcinogenním.