Site Loader

Co je to včelí jed. Je to bezbarvá kapalina, která se ve včelím tělíčku vytváří v jedové žláze, shromažďuje se v jedovém váčku, který je zakončen včelím žihadlem. Voní po přezrálých banánech, má hořkokyselou chuť. Produkují ho včely-dělnice.  Nejvíce včelího jedu má včela osmnáctý den po vylíhnutí. Primárně včelí jed slouží k ochraně včelího společenství. Při nebezpečí včela zaútočí a bodne. Ostatní včelky ucítí včelí jed i jinou frekvenci bzukotu své umírající spolubojovnice. Je to pro ně signál ke hromadnému útoku na narušitele (medvěda, člověka), kterého společně zaženou daleko od svého obydlí. Zde by se ještě možná hodilo uvést pár zajímavostí o včelím jedu. Je o cca jednu třetinu dražší, než zlato! Sušený včelí jed má ještě po deseti letech skladování devadesát pět procent své účinnosti.

Včelí jed se ze včelstva odebírá pomocí elektrických impulzů, kdy se včely těmito impulzy rozzuří, hromadně bodají do membrány na skle. Jed se vyloučí, včela však nepřijde o žihadlo a neumře. Tady si všimněte včelařské terminologie. Králíci a slepice uhynou, tvrdší povahy mohou dokonce mluvit o chcípnutí. Ale včela, ta vždycky, opravdu vždycky umře.

Trubci včelím jedem nedisponují. Včelí královna ano. Primárně mají včelí matky žihadlo a jedový váček jenom a pouze na královský souboj. Dochází k němu velmi zřídka. Je to taková rvačka na život a na smrt mezi starou včelí matkou, která nestihla vyletět s rojem, a mladou, právě vylíhlou matkou, novou vládkyní úlu. Zde je stará matka v nevýhodě, protože použitelné žihadlo má pouze matka mladá, a to jen čtyři dny po vylíhnutí.  Často se nás lidé ptají, jestli při rojení opouští úl stará matka, nebo mladá. Je to stejné, jako u lidí. Vždycky z baráku letí ta stará!

Jaká je první pomoc při včelím bodnutí? Těžká otázka pro apiterapeuta, který aplikováním včelích žihadel léčí sebe, svou rodinu, nejbližší přátele… Jedno ruské přísloví praví: „dostal-li jsi žihadlo, ukloň se o poděkuj“.  Dobře, jaká je tedy první pomoc při včelím bodnutí, pokud jsme si ho nepřáli. První musíme co nejrychleji z boku seškrábnout žihadlo s pulzujícím jedovým váčkem z místa vpichu. Pokud nemáme nic jiného, postačí nehtem. Pokud bychom žihadlo odstraňovali dvěma prsty, akorát bychom si vymáčknuli obsah jedového váčku rychleji do kůže. Stejně nemáme moc času, devadesát procent včelího jedu se nám dostane do těla do dvaceti vteřin od okamžiku bodnutí. Zároveň bych doporučil rychlý ústup z místa napadení. Včely nikdy neútočí jen tak. Zřejmě jste se nevědomky ocitli v blízkosti jejich domova. No a tam jste pro ně nepřítel. My máme pro případ bodnutí kolemjdoucích ve svém včelíně lahvičku octa, lék Zyrtec a šumivé tablety Calcium.  Hlavní je nepanikařit. To, že mne místo včelího bodnutí bolí a otéká, není ve většině případů alergie, nýbrž přecitlivělost a obyčejná lidská hloupá hysterie.

Může být včelí bodnutí někdy i smrtelné? Bohužel může. Sice velice vzácně, ale může. Dle dostupných statistik se jedná o riziko 1 : 75 000. Tento velmi vzácný jev začíná zpravidla Klinkeho edémem. Ten se zhoršuje po sekundách. Ve velmi krátké době po bodnutí kamkoliv do těla začnou postiženému opuchat oči, rty, všechny měkké tkáně na hlavě. Tento stav často ústí v anafylaktický šok – ztrátu dechu a vědomí. My apiterapeuté máme pro tento případ vždy u sebe přípravek Epipen. Je to takové adrenalinové pero, pro případ nouze nejvyšší. Jeden ruský léčitel zachránil pacienta s anafylaktickým šokem tím, že ho začal bodat kuchyňskou vidličkou do stehna mnohokrát za sebou. Pacient si z té hrůzy a bolesti okamžitě sám vyrobil dostatek adrenalinu a přežil. Inu jiný kraj, jiný mrav. Buďme rádi za to, kde žijeme. Polovina světa nám to závidí!

Proč má včelí jed z včelích produktů takové výsostné postavení? Protože léčí všechno. Snad kromě nízkého tlaku, který dále snižuje. Karel Veliký a Ivan Hrozný si léčili včelím jedem nemoc dnu. V Rusku se včelím jedem léčí alkoholismus. Udržováním stálé hladiny včelího jedu v lidském těle léčíme lymskou boreliózu i alsheimerovu chorobu. Spolehlivě se včelím jedem zvyšuje ženská plodnost. Největší průkopníkem moderní apiterapie je Dr. Filip Terč. Původem Čech z Prapořiště u Kdyně léčil včelím jedem revma. V roce 1888 léčil velkou skupinu pacientů, čítající 658 lidí. 543 vyléčil úplně, u 99 zlepšil zdravotní stav!  Pomocí včelího jedu se dá úspěšně posílit imunita, kupodivu se dá včelím jedem léčit i alergie! Včelí jed je látka lidskému tělu velice blízká. Napravuje to, co se v lidském těle porouchalo, oživuje v těle obranné reakce, na které již zapomnělo. Závěrem musím zmínit, že je velmi důležité, odkud včelí jed, kterým se případně necháte léčit, pochází. Protože včelí jed je jediný včelí produkt, se kterým již včely nepočítají páchat žádné dobro. Proto do jedu odfiltrovávají veškeré škodliviny, se kterými ve svém krátkém včelím životě přijdou do styku (agrochemikálie, exhalace). Takže:  DOSTAL-LI JSI ŽIHADLO, UKLOŇ SE A PODĚKUJ ! A pokud to bylo v krajině bez agrochemicky ošetřovaných plodin, můžeš poděkovat dvakrát !