Site Loader

Včelí záření je energie, kterou vyzařuje včelstvo kolem svého obydlí. Záření se šíří do všech stran a nahoru, nikdy ne dolů. Nejvyšší účinky má do čtyřiceti centimetrů nad včelstvem. K čemu ho využívají včely nevíme. Domníváme se ale, že bude součástí soudržnosti včelího společenství. Víme ale, jak záření včelího biopole umí využít člověk.

Asi nejznámějším způsobem využití bude takzvaná „ovčelená voda“. Libovolnou minerálku či vodu, ve skle či v plastu položíme ve včelíně na víko úlu. Někdo tvrdí, že postačí dva dny, dle více zdrojů je nejlépe vodu ozářit dva týdny. Jeden a půl litru této vody denně po dobu šesti dnů sníží hladinu cukru v krvi o pět až osm stupňů! To se potom diabetologové diví, že cukrovka za týden spadla ze čtrnácti na osm! Dalším způsobem využití záření včelího biopole je pobyt, nebo i spánek nad úly.  Pro tento účel je potřeba postavit speciální včelín, kde jsou úly se včelami, které vyletují česnem přes stěnu včelína. Místnost včelína je tedy včelotěsná. Nad úly uvnitř včelína je upravená – zvýšená postel s roštem, matrací a peřinami. Rošt a vlastně celá postel nesmí být přímo na úlech, protože včely nesmí být rušeny uléháním, nebo převalováním na lůžku. Dalším způsobem využití včelího záření je takové lidsky sobecké. Nesouhlasíme s ním, byť jsme  ho již dozajista všichni také vyzkoušeli. Jde o vylepšení chuti alkoholických nápojů. Lahev ovčeleného vína má opravdu o hodně lahodnější chuť, než stejná lahev ze stejného kartonu, která ve včelíně nebyla! I tvrdý alkohol se pobytem ve včelíně posunuje do jiné dimenze. Ale pozor, ze špatné slivovice včely dobrou udělat neumí. Pouze z hodně dobré udělají ještě lepší! Málem bychom zapomněli na bylinkáře. Ti také dávají ozářit do včelína svoje kapičky, tinktury a mazání. Pro zvýšení jejich účinnosti.

                                                                                                                                                                       

Jaké jsou léčivé účinky včelího záření? Kromě již zmíněného téměř zázračného účinku na cukrovku také upravují správným směrem krevní tlak. Zde se musí dát pozor, existují totiž mezi námi jedinci, kterým se po krátkém pobytu ve včelím biopoli tak rozbuší srdce, že musí proceduru okamžitě ukončit. Včelí záření ovlivňuje mezibuněčné napětí v lidském těle. A na každého to má individuální účinek. Vysoký efekt má pobyt ve včelím biopoli na zlepšení mužské plodnosti. Zvyšuje počet životaschopných spermií, s delšími bičíky jsou daleko pohyblivější a rychlejší! Zkracuje až na polovinu hojení pooperačních i jiných ran. Pobyt na úlech také léčí psychické problémy, zmiňme alespoň prokrastinaci. Ještě jedna informace je velmi důležitá. Včely, na kterých pobývají nebo spí nemocní lidé, musí být celou sezónu kontrolovány a přikrmovány. Spotřebují totiž tolik energie na člověka nad úlem, že si nejsou schopny nanosit dostatek zásob. Pokud se na úlech léčí velmi nemocný člověk, například v terminálním stadiu rakoviny, včelky mu velmi krátkodobě pomohou, ale celá včelstva za to zaplatí svým životem.  Na jedné přednášce portugalského apiterapeuta Antonia Couta na toto téma, nás opustil tlumočník, že „vraj něbudě tlmočiť šarlatánstvo“! A to bylo v roce 2019. Zpátečník jeden!  

Jak se lidmi využívá dýchání úlového vzduchu? Zde bude třeba podotknout, že v úle se zdravými včelami je téměř sterilní prostředí, čtyřikrát sterilnější, než na operačním sále! Úlový vzduch obsahuje velké množství člověku prospěšných látek. Jsou to éterické oleje z propolisu, včelího vosku, výpary z medu a mateří kašičky a spousta dalších léčivých látek. Úlový vzduch dýcháme přes dýchací trubici s náustkem. Buď taháme jako z cigarety, nebo nám pomáhá ventilátor. Například astmatici by to bez něj neudýchali. Právě astma je nejčastěji léčeným neduhem pomocí dýchání vzduchu z úlu.  Další onemocnění, která můžeme dýcháním úlového vzduchu léčit jsou kožní nemoci včetně ekzémů, psychické problémy včetně depresí, bolesti hlavy. Může pomoci i při léčbě alergií. Po cca pěti minutách dýchání z jednoho úlu musíme začít dýchat z dalšího úlu, aby nedošlo k podchlazení včelího plodu ve včelstvu. Z každého včelstva můžeme dýchat úlový vzduch pouze jednou denně.

Jak dlouhý by měl být léčebný pobyt ve včelíně, jak často, případně v jakých intervalech?
Délka ležení na úlech je velmi individuální. Závisí na neduhu, se kterým klient přišel, na jeho hmotnosti, na jeho životním stylu.
Když za námi přijde mladé stokilové děvče, v levé ruce cigaretu, v pravé plechovku přeslazené limonády a chce s námi a našimi včelami začít řešit otěhotnění, tak jí řekneme ať přijde, až to bude myslet opravdu vážně.  Tak jako při každé léčbě i v apiterapii platí, že pacient se musí chtít uzdravit!

Napřed musí přestat pít, kouřit, musí zhubnout na ideální hmotnost, neměl by ani pít kávu a vodu s bublinkami. Až potom přijdou na řadu včely. Do té doby nebudeme plýtvat včelím časem na, no dejme tomu, rozežrance!

Ideální je pobyt ve včelím biopoli okolo jedné hodiny denně po dobu deseti dnů.  Dýchání úlového vzduchu aplikujeme dvakrát denně po dobu deseti minut. Při léčbě astmatiků trvá léčba podstatně déle.