Site Loader

Každodenní užívání kvalitního medu je základem apiterapie. Včelí med rozdělujeme v zásadě na dvě kategorie. Květový med vzniká sběrem nektaru z květů a následným zpracováním včelami. Květový med také dříve krystalizuje. Medovicový med je včelami sbírán většinou na stromech, napadených různými škůdci. Tito nakousnou listy či jehlice a včely se jen vlastně „přiživí“ na všech tekutinách, které při tom vznikají. Je ještě jeden druh medovice. Bez škůdců. Například lípa, pokud je déle než tři dny více než dvacet stupňů tepla i v noci, a nezaprší, meduje na listech. Pod takovou lípu není radno zaparkovat auto, velmi špatně se potom umývá!

Včelí med ještě při zředění 1:64 vodou vykazuje dezinfekční účinky. Ničí také zárodky plísní. Zde je třeba připomenout kvalitu medu. Většina lidí řeší pouze cenu medu a to je špatně. Že je salám junior v obchodě za 60 korun a salám uherák za 360 korun, to chápou. U medu si však myslí, že jsou všechny stejné. Med není potravina, med je lék, nebo surovina k výrobě léků! Med je potřeba kupovat od včelaře, kterého dobře znáte a důvěřujete mu. Tento včelař, i vy, musíte med skladovat ve stálé teplotě kolem dvaceti stupňů, hlavně ve tmě. Světlo mu nedělá dobře, přímý sluneční svit ho zničí během pár minut. Včelky totiž ten med sbíraly pro sebe, po uložení v plástu již nikdy neměl žádné světlo světa spatřit! Také doporučuji nebát se medu zkrystalizovaného. Je to naopak důkazem toho, že je opravdu včelí, a ještě ho nikdo neztekucoval. Pozor, pokud již musíte med rozehřát, pouze při teplotě do 40 stupňů! Pokud je teplota vyšší, vyrobíte si z medu jenom drahé sladidlo. Častokrát je vidět v obchodních řetězcích tekutý med ze zemí EU a mimo země EU, který má na hladině u stěn sklenice „řetízek“ pěny. Rychle pryč od takového medu! Byl ztekucen vysokou teplotou, nic léčivého v něm již není. Stejně tak přidáním do horkého čaje med vlastně zabijete.

Seznam chorob, které se dají léčit medem je tak rozsáhlý, že v moudrých knihách zabírá i pět celých stránek! Vybereme spolu pár nejdůležitějších. Včelí med je velmi účinné přírodní vykašlávadlo. Léčení vředů a zánětů v trávicí trubici? S medem nikdy nešlápnete vedle. Velmi dobře působí při onemocnění jater. Ulevuje od bolesti kloubů, posiluje práci srdečního svalu. Medovicový med velmi zlepšuje výsledky léčby ženské neplodnosti. Manukový med z Nového Zélandu se přikládá přímo na zanícené rány či bércové vředy, s téměř zaručeným zhojením. Jeden kilogram ale stojí od 7000 Kč výše!

Doporučená denní dávka medu pro dospělého činí 70 až 90 gramů. Maximální 300 gramů. Uškodit by mohl asi jenom diabetikům a alergikům na včelí produkty.

Med nebyl stvořen k jakékoli tepelné úpravě. Diplomovaný apiterapeut z Ruska Alexandr Barkov dokonce nevyučuje, že tepelně upravený med je rakovinotvorný! Takže kachnu nebo bůček na medu nedoporučujeme.

Rozlišují včely, sbírající z květů hlavně pyl a sladké šťávy, sběr z jedovatých rostlin?

Včelky vždy vědí co dělají! Med sbírají pro sebe, ne pro nějakého velikého dvounohého zloděje medu v kukle a s dýmákem. V našich zeměpisných šířkách by mohlo jít o rostliny z rodu starček. Ty u nás kvetou až v pozdním létě, kdy by již měl mít každý slušný včelař vytočeno a začíná s krmením. Pokud si včely v podletí opravdu nějaký nektar ze starčeku přinesou, spotřebují si ho v rámci zimy samy. Jim evidentně neškodí a k nám se tím pádem nedostane.

Závěrem jeden včelařský vtip: Pokud vymřou všechny včely, zbývají nám lidem tři roky života. Co budou dělat včely, když vymřou všichni lidé? Vůbec si toho nevšimnou!